שאלות ותשובות נפוצות

איזון מלאי הוא מונח המתייחס לתהליך ניהולי מתמשך שקובע קצב אחיד לכל המוצרים במלאי. כלומר, כאשר המלאי מאוזן יש בו את הכמות הנכונה מכל מק"ט, כך שגלגול המלאי של כל מק"ט דומה מאוד לזה של המק"טים אחרים. באופן כזה יש זרם קבוע, שטף, של מלאי בעסק וגיל המלאי נמוך ואחיד – דבר המאפשר זמינות מלאה (99% ומעלה) של כל המק"טים  לאורך זמן, מקדם זרימת מזומנים בריאה ומאפשר פעילות חלקה יותר של העסק כולו.

לקריאה נוספת על שיטת איזון המלאי >>

מרבית השיטות הקיימות לניהול מלאי נשענות על פרמטרים קבועים (כגון כמות מקסימום/מינימום לכל מק"ט) הדורשים עדכונים תקופתיים על מנת להתאים לשינויי השוק. בעוד הפרמטרים אינם דינאמיים, בכל עדכון יהיו מק"טים שיעברו, באופן פתאומי, אל מתחת לקו המינימום או אל מעל לקו המקסימום.

שיטת איזון המלאי, לעומת זאת, קובעת את רמת השירות הדרושה במערכת וגוזרת ממנה את כמות ימי המכירות שעלינו להחזיק לכל אורך שרשרת האספקה שלנו. כמות המלאי הנדרש לכל פריט הנה תוצאה של מידע זה. השיטה מעודדת ביצוע של ההזמנות הקטנות ביותר שניתן ובתדירות הגבוהה ביותר שניתן, כאשר הכמות המוזמנת לכל מק"ט משתנה בין הזמנה להזמנה. במילים אחרות, המודל גמיש במיוחד ומיועד לעדכונים תדירים – בהתאם לדינמיות המאפיינת את השוק בפועל. תוך כך, הוא יודע לספוג את מרבית השינויים בשוק מבלי להכניס רעשים חדשים למערכת או ליצור עומס ניהולי, אלא באופן טבעי ואינטגרלי להתנהלות השוטפת.

איזון מלאי הינו תהליך משלים לעיתוד ותכנון מלאי. בעוד העיתוד והתכנון עוסקים בעיקר בטווח הבינוני-ארוך במגוון המשאבים של הארגון – מה יהיו הדרישות מהמלאי, התשתיות והצוות בעוד מספר חודשים ואף שנים- איזון מלאי בוחן בצורה ממוקדת מה צריך לקרות עכשיו בכל הקשור למלאי. על כן, יצירת בסיס של מלאי מאוזן תקל בצורה משמעותית גם על תהליכי התכנון והעיתוד.

מלאי מאוזן מבוסס על שטף – זרימה תפעולית בקצב אחיד וקבוע לכל אורך שרשרת האספקה. כאשר יש שטף במלאי היוצא, נוצר שטף נגדי גם בתזרים המזומנים הנכנס ובכך גדלה כניסת המזומנים לחברה. זאת מאחר שהקצב האחיד מקל על ניהול המלאי והתאמתו לביקוש בפועל, כך שנוצרת היכולת למצות הזדמנויות ולמקסם את פוטנציאל המכירה. יתרה מכך, העובדה שהכול נע בקצב אחיד הופכת גורמים מעכבים או מפריעים לברורים מאוד וגלויים לעין, והטיפול הניהולי בהם הופך קל וממוקד בהתאם.

מתחילים להתאים את כמויות המלאי הקיימות לביקושים האמיתיים בשטח – על ידי זיהוי הקצב הייחודי לכל מק"ט בפני עצמו, לצד קביעת הקצב הכללי המתאים לכלל המק"טים השונים (בעיקר על פי זמני האספקה). כעת ההזמנות של כל מק"ט יתבצעו הן על פי הקצב "הפנימי" שלו והן בהתאם לקצב הכללי שנקבע. זהו התהליך הראשוני והוא נעשה באופן הדרגתי שנמשך בד"כ 1-2 סבבי הזמנת מלאי, בהתאם למצב ההתחלתי הנתון. לאחר שהמלאי מתחיל להתאזן, ממשיכים לבחינת תהליכי העבודה מול הספקים, למצות הזדמנויות ולבסס תהליך ניהול מלאי מאוזן שישמש את הארגון לאורך זמן.

הערכה בעין נותנת לנו רק חצי מהמידע. קל מאוד לראות מה עדיין יש ומה חסר, אבל לא ניתן לראות כמה זמן הדברים יושבים על המדף ללא דורש או כמה זמן המדף ריק. כלומר, הבדיקה בעין לא נותנת לנו מידע על זמן וקצב; המחסור במידע זה יכול להוביל לתגובות ניהוליות שגויות – חלשות או חזקות מדי, מוקדמות או מאוחרות מדי.

כי זו הדרך הטובה ביותר לזהות מה הלקוחות באמת רוצים. המק"ט הוא "תעודת הזהות" של הפריט, מזהה חד-חד ערכי, וניהול המידע ברמת המק"ט מאפשר קבלת תשובות על העדפות הלקוחות בצורה ברורה, מהירה וזולה. עבודה ברמת קבוצות מוצרים נותנת לנו מידע שמערבב בתוכו את הקצב של כל מיני פריטים, ואין לנו אפשרות לדעת מה הקצב האמיתי של כל פריט בנפרד – מידע חיוני לקבלת החלטות ניהוליות וליכולת שלנו למצות את פוטנציאל הביקוש בפועל. לכן, כשאנחנו מאזנים מלאי אנחנו בונים לכל פריט תוכנית עבודה נקודתית, כך שההזמנה שלו תתבצע בהתאמה גם לקצב הפרטי שלו וגם לקצב הכללי.

התהליכים והכלים בשיטת איזון המלאי כוללים בתוכם מנגנוני משוב מובנים ומאפשרים גמישות ניהולית ותפעולית מקסימלית. כלומר, שינויים הדרגתיים בשוק יטופלו ע"י תהליך האיזון באופן מובנה וללא צורך בהתערבות נוספת; שינויים גדולים יותר יצופו לגורמים המנהלים כבעיה שמתהווה בתהליך, באופן שיאפשר להם להיערך ולפעול לטיפולה תוך כדי תנועה; שינויים צפויים ינוהלו באמצעות התחזית ובמקרה של שינויים שיגיעו בהפתעה, כלי איזון המלאי יעזרו לנהל ולהחזיר את המערכת לאיזון בצורה מהירה וחלקה.